Menu

Νέα

Νέα

Αποτελέσματα - 8ο Εσωτερικό Σκακιστικό Τουρνουά Rapid Open Βενιαμίν 2023-24
veniamin_admin

Αποτελέσματα - 8ο Εσωτερικό Σκακιστικό Τουρνουά Rapid Open Βενιαμίν 2023-24

Την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 στην φιλόξενη Αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου Μυτιλήνης πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία το 8ο Εσωτερικό Σκακιστικό Τουρνουά open rapid Βενιαμίν 2023-24.

Διεξήχθη με το Ελβετικό σύστημα κληρώσεων 5 γύρων, με χρόνο σκέψης 10 λεπτά ανά παίκτη για όλη την παρτίδα και προσαύξηση 5 δευτερολέπτων ανά κίνηση (rapid).


Οι 53 συνολικά συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε τέσσερις ομίλους:

O 1ος για μαθητές Νηπιαγωγείου έως γ' Δημοτικού,

ο 2ος όμιλος για μαθητές δ' Δημοτικού μέχρι στ' Δημοτικού

ο 3ος όμιλος για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου

και ο 4ος για ενήλικες σκακιστές και επιλογή U18 σκακιστών που διαθέτουν το αντίστοιχο σκακιστικό επίπεδο σύμφωνα με την οργανωτική επιτροπή.


Στον 1ο όμιλο πρώτευσε ο Αβαγιανός Γιώργος (4,5 βαθμοί). Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ιντζεβίδης Θέμης (3,5 βαθμοί) και την τρίτη θέση ο Λάμπρος Σταύρος (3,5 βαθμοί). Πρώτη σκακίστρια σταθερά για 2 συνεχόμενα τουρνουά η Μαμουνή Γεωργία (2,5 βαθμοί).


Στον 2ο όμιλο πρώτευσε ο Φουντουλάκης Στέλιος (5 βαθμοί). Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Νικέλλης Γιώργος (4,5 βαθμοί) και την τρίτη θέση ο Σιδεράς Συμεών (3,5 βαθμοί). Πρώτη σκακίστρια στον 2ο όμιλο η Μιχαλάκη Άννα Μαρία (3 βαθμοί) και δεύτερη σκακίστρια στον 2ο όμιλο η Κάσδαγλη Θεοδοσία (3 βαθμοί).

Υψηλές θέσεις για τις δυο σκακίστριες που για 2 συνεχόμενα τουρνουά η αλλαγή της θέσης κατάταξης μεταξύ τους να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Το σίγουρο είναι πως εκτός από τις διακριθέντες, στο μέλλον απόλυτα κερδισμένο θα βγει το Λεσβιακό σκάκι με δυο ιδιαίτερα ισχυρές σκακίστριες!


Στον 3ο όμιλο ισοβάθμισαν με 4 βαθμούς 3 σκακιστές και τα μετάλλια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα στα κριτήρια του Swiss-ManagerTo χρυσό κατέκτησε ο Καζαμίας Αίας Σταύρος (4 βαθμοί), το αργυρό ο Δεμερτζίδης Οδυσσέας (4 βαθμοί) και το χάλκινο ο Παπαθεοδώρου Πάνος (4 βαθμοί).


Στον 4ο όμιλο πρώτευσε για 2ο συνεχόμενο τουρνουά ο Γιαμουγιάννης Γιώργος (4 βαθμοί), εξαιρετικός U18 νεαρός σκακιστής από τις μεγαλύτερες ελπίδες του νησιού μας. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Μοιρασγέντης Δημήτρης επίσης με 4 βαθμούς και τρίτη τερμάτισε η Παπαναστασίου Κωνσταντίνα (3 βαθμοί).


Να τονιστεί το γεγονός πως η σειρά των open rapid Τουρνουά της Ακαδημίας του Βενιαμίν 2023-24 ξεκίνησε καταρρίπτοντας το ρεκόρ συμμετοχών σε κάθε διοργάνωση δημιουργώντας έτσι την αναγκαιότητα αναβάθμισης του σκακιστικού υλικού που θα μπορεί να εγγυηθεί με τις νέες συνθήκες που δημιουργούνται, άψογες διοργανώσεις και μάλιστα ενόψει του 21ου Μαθητικού Πρωταθλήματος Σκακιού Λέσβου μέχρι τον Μάρτιο του 2024.


Επίσης σημαντικός ο διπλός χαρακτήρας των Τουρνουά. Εκτός τον αυτοτελή χαρακτήρα του κάθε Τουρνουά με τις αντίστοιχες διακρίσεις και βραβεύσεις της ημέρας, στο τέλος της αγωνιστικής χρονιάς 2023-24 ο κάθε όμιλος αναδεικνύει τους τρεις καλύτερους με συνολικό άθροισμα όλων των επιμέρους βαθμολογιών. Το κάθε Τουρνουά δίνει βαθμούς στους 6 καλύτερους της τελικής γενικής βαθμολογίας, π.χ. ο 1ος 6 βαθμούς, ο 2ος 5 βαθμούς μέχρι τον 6ο που παίρνει 1 βαθμό. Στο τέλος της χρονιάς θα δημιουργηθούν οι 4 όμιλοι των 6 σκακιστών με τις αντίστοιχες συμμετοχές του ετέρου Σκακιστικού Ομίλου του νησιού μας Αριστοτέλη για να αναδειχθούν οι άτυποι πρωταθλητές Λέσβου.

 


Οι βαθμολογίες μετά τα 2 από τα 7 συνολικά Εσωτερικά open rapid ΒΕΝΙΑΜΙΝ 2023-24:

 

1ος όμιλος:

1.     ΧΑΤΖΗΚΥΡΚΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ 9β.

2.     ΙΝΤΖΕΒΙΔΗΣ ΘΕΜΗΣ 9β.

3.     ΑΒΑΓΙΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 7β.

4.     ΤΑΜΠΡΑΣ 5β.

5.     ΛΑΜΠΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 4β.

6.     ΡΕΠΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3β.

7.     ΝΑΚΑΣ ΑΓΗΣ 2β.

8.     ΝΤΟΥΡΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΟΣ 2β.

9.     ΚΑΝΤΕΜΝΙΔΗΣ ΤΑΣΟΣ 1β.

 

2ος όμιλος:

1.     ΝΙΚΕΛΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 11β.

2.     ΣΙΔΕΡΑΣ ΣΥΜΕΩΝ 8β.

3.     ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 7β.

4.     ΚΑΣΔΑΓΛΗ ΘΕΟΔΟΣΙΑ 5β.

5.     ΠΑΥΛΗΣ ΙΑΣΩΝΑΣ 3β.

6.     ΦΟΥΤΣΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 3β.

7.     ΝΤΟΥΡΑΚΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ 2β.

8.     ΜΙΧΑΛΑΚΗ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ 2β.

9.     ΚΑΤΣΑΜΠΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1β.

 

3ος όμιλος:

1.     ΦΑΡΧΑΝΤ ΡΕΖΑΙ 8β.

2.     ΚΑΖΑΜΙΑΣ ΑΙΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 6β.

3.     ΓΡΑΜΜΑΤΑΣ ΑΚΗΣ 5β.

4.     ΑΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 5β.

5.     ΔΕΜΕΡΤΖΙΔΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 5β.

6.     ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΠΑΝΟΣ 4β.

7.     ΑΛΙΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ 3β.

8.     ΚΑΖΑΜΙΑΣ ΙΑΣΩΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3β.

9.     ΤΕΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΣ 2β.

10.  ΖΟΥΜΠΑΔΕΛΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 1β.

 

 

4ος όμιλος:

1.     ΓΙΑΜΟΥΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 12β.

2.     ΣΙΔΕΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 6β.

3.     ΜΠΑΣΔΕΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 6β.

4.     ΜΟΙΡΑΣΓΕΝΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 5β.

5.     ΙΝΤΖΕΒΙΔΗΣ ΑΒΡΑΑΜ 4β.

6.     ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 4β.

7.     ΧΙΩΤΗΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ 2β.

8.     ARBIDE HIBAI 2β.

9.     ΣΕΛΙΚΕ ΕΡΝΕΣΤΟ 1β.

 

 

 

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους παρακάτω συνδέσμους:

1ος όμιλος : https://chess-results.com/tnr848115.aspx?lan=1

2ος όμιλος : https://chess-results.com/tnr867104.aspx?lan=1

3ος όμιλος : https://chess-results.com/tnr867187.aspx?lan=1

4ος όμιλος : https://chess-results.com/tnr867208.aspx?lan=1

 

Τα εύσημα σε όλους τους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες για το αγωνιστικό και αθλητικό πνεύμα που επέδειξαν!

Επόμενο ραντεβού τον Ιανουάριο στο Πλωμάρι με το 9ο rapid open Τουρνουά της Ακαδημίας της Λέσχης Πλωμαρίου Βενιαμίν ο Λέσβιος.

Print
83 Rate this article:
No rating

Theme picker

«Φεβρουάριος 2024»
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829123
45678910

Background Color:
 
Background Pattern:
                               
Reset